Mikor találkozunk valakivel, köszönés után jellemzően az első dolog, amit teszünk az, hogy megkérdezzük, hogy hogy van. Erre a másik azonnal rávágja, hogy “Jól, és te?”, majd mindketten megyünk tovább, annak ellenére, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a kérdezett illető tényleg jól érzi magát.
Ahogy egyre haladunk előre az ősszel, a lehűlő levegő, teázás és az őszi levelek szépsége mellett megszaporodik az esős, felhős napok száma is, elkezd kimerítő lenni a folyamatos iskolai hajtás, nagyon érik már az őszi szünet, és észre sem vesszük, hogy úgy stresszelünk a dolgozatok előtt, mintha nem lenne holnap. Ekkor érkezik el egy csodálatos csütörtök, október 10., ma. 32 évvel ezelőtt ezen a napon, 1992-ben ünnepelte a világ először a mentális egészség napját.
Az 1948-ban megalakult Mentális Egészség Világszövetsége (World Federation for Mental Health) nevű szervezet akkori főtitkár-helyettesének, Richard Hunternek a vezetésével jött létre 1992-ben a mentális egészség világnapja, aminek 1994 óta minden évben egy új témája van. Idén ez a mentális egészség a munkahelyen. De mi is ennek a célja? Mégis mit takar a mentális egészség és miért kell ennek világnap?
A mentális egészség bár egy elég nehezen behatárolható fogalomnak tűnik, definiálható. Aki mentálisan egészséges képes nem toxikus módszereket alkalmazva megküzdeni a stresszel, általában boldog és kiegyensúlyozott, jól tudja ellátni a mindennapi szükségleteit és feladatait, illetve aktív tagja közösségeknek. A mentális egészség (angolul mental health) témája az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt kapott, főleg a social medián terjedő tartalmaknak köszönhetően. Rengeteg fajta szemléletmód és technika létezik arra, hogy hogyan őrizzük meg leghatékonyabban a mentális épségünket. Ennek ellenére, rengetegen küzdenek a világban mentális problémákkal. Egy 2023-as kutatás szerint körülbelül a világ népességének fele fog valamilyen mentális zavarral küzdeni az élete során. Egy szintén 2023-ban végzett kutatás szerint Magyarországon a mentális zavarokkal élők száma 1,5 millióra volt tehető, ami az ország lakosságának nagyjából 15,5 százaléka. Ha elvégzünk egy gyors fejszámolást megkapjuk, hogy átlagosan minden 6. személy komoly mentális problémákkal él az országban, ennél pedig jóval több emberrel beszélünk egy nap.
Azt hiszem nem újdonság senkinek az, hogy ezen problémák alól a diákok sem alkotnak kivételt. Szinte alap, hogy mindenki szorong, maximalisták vagyunk és közben sokunkat komolyan lehangolják a társadalmi problémák és hogy hogyan fogunk boldogulni a jövőben. Úgy poénkodunk a kiégéssel és a depresszióval, mintha ezek nem lennének komoly és kezelendő problémák – kezdésnek azért viccelünk velük, mert ezekkel is sok diák küzd és egy ponton túl már úgyis annyira mindegy. Gyakran kicsit túl sok lesz a verselemzés, esetleg a Máté-passió keletkezéstörténete válik fájdalmasan reménytelenné, vagy netalántán túl mélyre merül az ember a fizika hűs tengerében, és suli után legszívesebben csak hazamegy és sír. Mindenkivel megesik az ilyen. De mit lehet tenni, ha ez mondjuk heteken, hónapokon át tart – egyáltalán lehet felhőtlenül boldog (elit)gimis diáknak lenni?
Nem ígérem, hogy erre a kérdésre választ fogunk tudni adni, de pár lelkes író és jómagam októberben a tudományt segítségül hívva arról fogunk elmélkedni, hogy milyen mentális és lelki problémákkal küzd a diákság és hogy azokra ha nem is megoldást, de legalább olyan tippeket találjunk, amik segítenek átvészelni a tinédzser éveket.
Ha pedig a statisztikák ellenére is úgy érezné bárki, hogy egyedül van, nincsen, mert a látszat sokszor csal. Nemcsak a sokat szomorkodó, folyton fáradt és kedvetlen, hanem a mindig mosolygós, energikus és bármikor-kéred-segít emberek is egyaránt küzdenek problémákkal. Úgyhogy, legalább a mai nap erejéig, de próbáljuk meg félretenni az általános morcosságunkat és legyünk kedvesek és türelmesek egymással.
Ép testben ép lélek, tartja a mondás. Együtt az ép lélekért és elméért, írjuk most mi.
Mádi-Nátor Lili, 11.a
Források:
https://wmhdofficial.com/about-the-world-mental-health-day/
https://www.who.int/health-topics/mental-health#tab=tab_1
https://hms.harvard.edu/news/half-worlds-population-will-experience-mental-health-disorder
Vélemény, hozzászólás?