Ma már mindenhol szembe jöhetnek velünk különböző motivációs videók, posztok és podcastok, így valószínűleg van egy kis fogalma arról mindenkinek, hogyan érdemes tanulni, és ezt hogyan csinálják a sikeres, kitűnő tanulók. De aztán a legtöbben nem viszik el addig, hogy valóban ki is próbálják ezeket, vagy hamar feladják, így talán a dolgozatokra és beadandókra való felkészülést megnehezítik magunknak. Természetesen nagyon sokan vannak, akiknek alig van szükségük tanulásra, és úgy is minőségi munkákat adnak ki a kezeik közül (jó nekik), de tekintettel a diákok nagyrészére, most néhány tanácsot összegyűjtöttem.
Figyelj a környezetedre!
Érdemes itt kezdeni, mert minden innen indul ki. Muszáj belátnia mindenkinek, hogy egy rendetlen szobában, bekuckózva a takarói alá nem tud az ember annyira jól koncentrálni, bármennyire is szeretné…
A legfontosabb, hogy egy olyan helyet találj, amit a produktív munkára tudsz használni: legyen szó egy kávézóról, könyvtárról, vagy csak az íróasztalodról. Semmiképpen se tanulj az ágyban, bármennyire is hívogató. Az agyad azt fogja hinni, pihenni fogsz, és emiatt nehezedre esik figyelni.
Rendszerezés, tervezés
Nem, nem kell percre pontosan beosztani minden egyes napodat a hétvégékkel együtt, csupán arról van szó, hogy érdemes tudni, mikor mennyi anyagból írsz, és azzal hogyan állsz. Elég csak picit beosztani az időt és a tanulnivalóidat, és máris rengeteg energiát spórolsz meg. Ha például egy nagy témazáróra készülsz, megijedhetsz a hatalmas anyagtól, és azt gondolhatod, esélytelen, hogy ezt megtanuld. Viszont, ha apróbb részekre lebontod, mondjuk alfejezetenként vagy akár csak oldalanként, máris könnyebbnek látszik a feladatot.
Az 5-4-3-2-1 szabály
Talán a legnehezebb része a tanulásnak a nekiállás. Halogatod ameddig csak lehet, húzod az időt, nem akarsz vele foglalkozni és nincs motivációd elkezdeni a feladatot. Ilyenkor jön be az 5-4-3-2-1 szabály, ami egy nagyon egyszerű dolog, mégis sokat tud segíteni. Csak vissza kell számolni öttől, és amikor az egyhez érsz csak felállni és csinálni a dolgokat.
Mel Robbins, New York Times bestseller író, nagy híve ennek a technikának, még egy könyvet is írt róla, amiben részletesebben belemegy a témába.
Tulajdonképpen ezt nem csak tanuláshoz, hanem bármi máshoz is lehet használni az életben, amikor halogatsz valamit. Legyen szó a szemetes kiürítéséről vagy akár a szobád rendrakásáról.
Csak kezd el 5 percig!
Az előző témához tartozik még egy másik technika. Ha nagyon nem akaródzol elkezdeni a feladatod mert sok időbe telik, nehéz stb., elég csak elkezdeni 5 percig. Megmondani magadnak, hogy 5 percet ki lehet bírni még a legutáltabb tantárgyból is (még ha nem is érzed néha úgy), és csak leülni és csinálni. Az 5 perc elteltével könnyebben folytatja az ember, mert már benne van, és nem hagyja abba. Persze nem mindig jön össze, ilyenkor félre lehet tenni, és mással foglalkozni, csak ne engedd el teljesen. Később újra meg lehet próbálni.
Pomodoro
Elég híres módszer, sokan használják, így valószínűleg már többen hallottak róla. A lényeg, hogy tanulsz/dolgozol 25 percig, majd pihensz 5 percig (itt fontos, hogy ne vedd elő a telefonodat, mert csak leragadsz), és kezdődik előröl. Azért is hasznos, hogy ne fáradj el annyira a tanulásban: az öt perces szünetek aktív pihenéssel nagyon sokat segítenek. Ilyenkor érdemes megmozgatni a tagjaidat, kimenni az udvarra, beszélgetni valakivel vagy csak bambulni ki az ablakon.
Akik már teljesen elsajátították a technikát, azok megpróbálhatják 45 perc munkával és 10 perces szünettel is.
Blurting
Ezt a technikát a tanulás közben érdemes alkalmazni, annál a szakasznál, amikor tudod valamennyire, de nem 100%-osan. Miután megtanultad/átnézted/ismételted az anyagot, vegyél elő egy külön lapot, és írj le mindent, amire emlékszel. Ezek után a kihagyott részekkel más színnel, jól láthatóan egészítsd ki. Így könnyen megmarad az a rész is, amit eddig kevésbé tudtál.
Érdemes lehet más szerkezetben leírni a dolgokat, mint ahogy a füzetben volt, hogy ne bemagoljuk az anyagot, hanem megértsük és rendesen megtanuljuk.
Ismételj!
Ha már megtanultál mindent (vagy ha nem jut többre időd), ismételj bizonyos időközönként. Ezt többféle módon is lehet. A puskagyártás ilyenkor igazán hasznos, mert a legfontosabb dolgokat írod le, meg azt, ami a legkevésbé megy. Azzal, hogy újra feldolgozod az információkat, jobban meg tudod jegyezni őket.
Hasonló ötlet a Kahoot készítés, ami először furcsának tűnhet, de annál inkább működik. A kérdések megírásához át kell nyálazni újra a tananyagot és érthető, logikus pontokat kell kiszedni belőle. Ha kész van, annyiszor lehet játszani vele, ahányszor az ember akarja.
Tanítsd meg másnak!
Köztudott tény, hogy akkor tudsz egy bizonyos témáról a legtöbbet és a legbiztosabban, ha azt összefüggően, logikusan el tudod magyarázni egy hozzá nem értő személynek. Ez lehet egy kistesó, egy szülő vagy bárki, akit alkalmasnak tartasz. Borzasztóan hatékony, segíti elmélyíteni a tudást.
Ahogy a fentiekből is látszik, sok-sok módszer és szokás van arra, hogy sikeresen helyt állj a suliban. Persze nem kell őket szentírásokként kezelni, mert mindenkinek más válik be, de érdemes kísérletezni. Ezek csak néhányak a temérdek technikából, és szerencsére bárki jobban beleáshatja magát ebbe a témába, mert rengeteg cikk, videó, poszt, könyv és podcast van róla.
Azonban fontos, hogy miközben minél inkább dolgozol azon, hogy fejlődj és elérd a céljaidat, ne felejts el pihenni, kikapcsolni, barátokkal és családdal időt tölteni. Ezek a lelki feltöltődések segítenek minket még szuperebb dolgokra, de nélkülük elvesznénk, és hamar csak a negatívat látnánk mindenben.
Hajrá mindenkinek!
Engloner Dóra
A borítókép forrása: pinterest.com
Vélemény, hozzászólás?