A stressz megelőzése és kezelése

A stressz megelőzése és kezelése

Talán nem kell hosszan taglalni, mennyi stresszforrás van mindenki életében. Legyen szó iskolai feladatokról, otthoni problémákról vagy tulajdonképpen bármiről, a stressz állandó eleme az életünknek kisebb-nagyobb formában. 

Sajnos nagyon kihat a hangulatunkra, az iskolai teljesítményünke és a mentális egészségünkre is, ezért különösen fontos kezelni és még időben megállítani. Szerencsére erre rengeteg módszer van, így nagyon egyszerűen, apránként, nem túlnyomóan lehet segíteni azon, hogy ne legyen hatással a stressz a mindennapi életre.

Természetesen mindenki másmilyen, ezért lehet, hogy nem mindegyik tipp fog működni mindenkinél, de kitartó és figyelmes munkával mindenképp lehet pozitív eredményre jutni.

Hogyan tudjuk megelőzni?

Aludj sokat! 

Diákként és tinédzserként könnyen mondunk búcsút a szükséges 7-9 órás alvásoknak, egy kis filmnézésért, olvasásért vagy tanulásért cserébe. Sokan vannak, akik inkább ”fontosabb” dolgokat csinálnak, és „majd az alvást bepótolják valamikor”, csak nem veszik figyelembe, hogy ez mennyire egészségtelen. Ha nem alszod ki magad, kevésbé tudsz koncentrálni, felborul a napi rutinod, és idővel beteg is leszel: így jelzi a tested, hogy szükséged van pihenésre. 

Úgyhogy tudom, hogy nehéz, de próbálj meg kicsit korábban elmenni aludni, még akkor is, ha több dolgozatot írsz másnap! 

Érdekesség, hogy kutatások bebizonyították, hogy sokkal jobban teljesít az ember dolgozatírásnál, ha sikerült elegendőt aludnia, mintha hajnali négyig csak tanult volna…

Legyen egy rutinod, oszd be az idődet!

Igen, értem én… Már mindenkinek a könyökén folyik ki, hogy minden tanártól, felnőttől és sikeres embertől azt hallgatjuk, hogy ha beosztod az idődet, időben elkezded készíteni a beadandókat és nem az utolsó pillanatban próbálod befejezni a kötelező olvasmányt, sokkal könnyebb lesz az iskola, de ez valóban így van. 

Nem azt mondom, hogy fenekestől forgasd fel az életed, de tudsz egy picit jobban odafigyelni a (jelen esetben) iskolai feladatokra. Például egy nappal korábban, mint eddig el tudsz kezdeni tanulni a dolgozatokra. Hidd el, nagyon sokat tud segíteni, és nagyban csökkenti a stressz szintjét az embernek.

Mozogj rendszeresen!

Kicsit ironikus most ezt mondani, tekintve, hogy bevezették a heti 5 tesi órát, de szerintem mindenki tisztában van vele, hogy mennyit tud segíteni akár egy negyedórás edzés: feldobja a kedved és kitisztítja az elméd.

Vedd észre a stresszt kiváltó okokat!

Ha tisztában vagy azzal, hogy mitől szoktál könnyen bestresszelni, próbáld meg megelőzni az előző pontok segítségével. Akár gyakorolhatod is, hogyan reagálsz egy-egy helyzetben: összeírhatod ezeket az okokat, és mellé, hogy hogyan tudnál nyugodtabban kijönni belőle. Amikor éles a helyzet, eszedbe fog jutni (remélhetőleg), és tudsz segíteni vele magadon.

Mit tegyünk, ha észrevesszük, hogy kezdünk egyre stresszesebbek lenni, és kezd kihatni a mindennapjainkra?

Állj meg egy pillanatra!

Ha már órák óta a füzetedet bújod, és azon agyalsz, hogy mennyi mindenre kell készülnöd, és nem fogod tudni befejezni, és egyest fogsz kapni, és csalódott leszel magadban, és amúgy nem is érted az anyagot… Állj! Vegyél egy mély levegőt. De egy nagyon mélyet. Nyújtózz egyet. Bambulj ki az ablakon. 

Nagyon fontos, hogy tartsunk pihenőket, még akkor is, ha irdatlan sok dolgunk van, és muszáj minden percet kihasználni. Szerencsére nem vagyunk robotok, és igenis szükségünk van szünetekre. Különben megbolondulunk. 

Ne lógj a telefonodon!

Ha stresszes időket élsz, ne a közösségi médiákat pörgetve próbáld kizárni a világot, hanem töltsd hasznosan az idődet (és ez nem feltétlen jelenti a tanulást). Még, amikor csak 5-10 perces pihenőt tartasz a feladatok között, ahogy a fenti pontban volt róla szó, akkor se menj fel Instára, YouTube-ra, TikTokra… Hidd el, csak a kedvedet és a motivációdat fogja elvenni.

Menj el sétálni!

Szellőztesd ki a fejed! Ha van rá lehetőséged, menj egy fákkal teli, természetközeli helyre. Lehet, nem mindenki van így vele, de a növények látványa gyakran lenyugtatja és jókedvre deríti az embert.

Írj vagy beszélj róla!

Nagyon fontos, hogy kiadjuk magunkból a problémáinkat, mert az elnyomással hosszútávon csak rontunk a helyzeten. Ha van olyan személy, akiben megbízol, próbálj meg beszélni vele! Ha nincs, vagy nem szeretnéd senkivel sem megosztani ezeket a gondolatokat, ajánlom a naplóírást vagy a journalt. Tulajdonképpen a kettő ugyan az, de amíg egy napló általában arra van, hogy a napi eseményeket jegyezzük fel, addig a journal kötetlenebb és magadra formázhatod. Nem kínos, ha valaki ír az életéről. Nem „kislányos”, sőt! Szerintem kifejezetten tiszteletre méltó. 

Mindegy, melyik opciót választod, hidd el, rengeteget fog segíteni. Tényleg. Nemcsak kiadod magadból a feszültséget, de miközben írsz/beszélsz róla, jobban átlátod a gondolataidat, és akár megoldást is találhatsz a problémáidra.

Meditálj vagy próbálj ki egy légzőgyakorlatot!

Ez a téma gyakran elítélt és kinevetett, főleg a fiatalok körében. A legtöbben azt mondják, sohasem tudnának pár percig csak a légzésükre koncentrálni, mert nyugtalanok, elterelődne a figyelmük stb.. De szerintem megér egy próbát. Van esély rá, hogy nem fog bejönni, de arra is, hogy igen. Rengeteg információ és segítség van az interneten hozzá, és én csak ajánlani tudom. 

Hallgass zenét!

Szerintem ez az a pont, ami senkinek nem lesz ellenére. Tudjuk, hogy sokkal jobb kedvünk lesz, ha a kedvenc zenéinket hallgathatjuk maximum hangerőn. Érdemes stresszes, vagy rosszabb kedvben vidámabb, pörgősebb zenéket kapcsolni, mert azok segítenek a leginkább boldogabb hangulatba keríteni. 

Tölts időt magaddal!

A rohanásban és folyamatos tennivalók sűrűjében nehéz időt szánni magunkra. Az igaz, hogy filmet, sorozatot nézni szokás, akár tanulás helyett is, de azoknál általában kikapcsol az agyunk és nem koncentrálunk semmire. Pedig nagyon fontos észrevenni a gondolatainkat, amik nem az iskola, a számítógépes játékok vagy az alvás körül forognak. A fent felsorolt ötletek közül lehet válogatni: mi sem tesz jobbat a lelkünknek és a hangulatunknak, mint bekuckózni és olvasni egy jó könyvet, vagy elmenni sétálni, kirándulni, beszélgetni egy családtaggal, hallgatni a kedvenc zenéinket… Mindenkinek mást jelent az énidő, de mindannyiunknak fontos időt szánni önmagunkra. 

Mit tegyünk, ha már túl sok a stressz, és átvette az irányítást az életünk fölött?

Először is, érdemes mindenképpen egy felnőttel vagy egy szakemberrel beszélni. Ők tudni fogják mit kell tenni, és biztosan segíteni fognak.

Ha pedig esetleg egy szituációban olyan komoly szintre emelkedik a stressz, hogy szorongás, vagy akár pánikroham kerülget, akkor használni lehet az 5-4-3-2-1 technikát is: 

5 dolog, amit látok,

4 dolog, amit megfoghatok magam körül,

3 dolog, amit hallok,

2 dolog, aminek érzem a szagát,

1 dolog, amit ízlelek. 

Ezekre koncentrálva könnyebben lenyugszik az ember és gyorsabban elmúlik a szorongó érzés.

Összefoglalva, a stresszt megelőző és megállító ötletek és módok javarészt ugyanúgy épülnek fel: hogy sikerüljön közelebb kerülni önmagaddal, elűzni a negatív gondolatokat és nyugodt lelki állapotot szerezni. Mindenkinek nagyon ajánlom, hogy legalább egyet kipróbáljon, mert tényleg nagyon sokat változtat az életeden és a gondolkodásmódodon pozitív irányban. 

Fontos odafigyelni magunkra, és a mentális egészségünkre, és ez alól a stressz sem kivétel!

Engloner Dóra 10.c

Források:

https://www.choosingtherapy.com/stress/

https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/stress

https://www.who.int/europe/publications/i/item/9789240003910

https://www.who.int/westernpacific/about/how-we-work/pacific-support/news/detail/07-10-2021-6-ways-to-take-care-of-your-mental-health-and-well-being-this-world-mental-health-day

https://www.urmc.rochester.edu/behavioral-health-partners/bhp-blog/april-2018/5-4-3-2-1-coping-technique-for-anxiety.aspx

A borítókép forrása: pinterest.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük