A Mount Everest
A Csomolungma (angolul: Mount Everest) a világ legmagasabb hegye. A Himalája hegységben található, ahogy a legtöbb 8000 méter feletti hegycsúcs is.
A Mount Everest 8849 méter és minden évben 4 milliméterrel nő a magassága az alatta elhelyezkedő tektonikus lemezek mozgása miatt.
Két irányból is megközelíthető: a déli (könnyebb) úton, Nepál felől és az északi úton, Kína felől.
1852-ben Sir George Everest ezredes állapította meg a mérései alapján, hogy a Csomolungma (jelentése: Jóságos istenanya vagy a Föld istenasszonya) a Földünk legmagasabb pontja.
Az első expedíciók

1921 kezdetével több expedíció is megkísérelte a hegycsúcs meghódítását, ezek közül a legrejtélyesebb az 1924-es próbálkozásvolt, amikor George Mallory és Andrew Irvine tört a csúcs felé. A mai napig kérdéses, hogy sikerült-e felérniük a hegy tetejére, mivel soha nem tértek vissza a táborba. 8600 méteres magasságban látták őket utoljára. Mallory maradványait 1999-ben fedezték fel a hegyen. Sok kutató azt feltételezi, hogy már ereszkedés közben sérülhetett meg. Ezt a feltételezést támasztja alá az is, hogy Mallory magával vitte a felesége képét is a csúcshódításra, hogy fent hagyja a csúcson, és 1999-ben nem találtak fényképet a zsebében. Irvine testének nagyon sokáig nem lelték nyomát, ahogy a két férfi fényképezőgépét sem. Végül 2024 szeptemberében találta meg Jimmy Chin (fotós és Oscar-díjas rendező) Irvine bal lábát és több személyes tárgyát. Ha egyszer előkerülne a fényképezőgép és elő lehetne hívni a benne lévő filmet, talán kiderülne, hogy sikerült-e elérniük a csúcsot.
Az első sikeres csúcshódítás
Az 1930-as évektől többen is követték Mallory és Irvine példáját és indultak a csúcs felé, de először csak 1953-ban sikerült a Mount Everest meghódítása. Az új-zélandi Edmund Hillary és a nepáli Tendzing Norgaj május 29-én 11.30-kor lépett fel a világ legmagasabb csúcsára. És ezzel elkezdődött egy új fejezet a Csomolungma történetében, amit további hatalmas győzelmek és kudarcok színesítettek…
Kereskedelmi mászások időszaka
Sok rutinos magashegyi mászó látta meg az Everestben az üzleti lehetőséget és alapított hegymászással foglalkozó kereskedelmi céget. Ezek a hegyi vezetők általában azt ígérik, hogy bárkit képesek feljuttatni az Everest tetejére. Egy teljes csapat segíti a fizető vendéget, aki a befizetett összegtől függően különböző kényelmi fokozaton indulhat a hegy meghódítására. Persze ez nem olcsó mulattság. Az alapcsomag 30 ezer dollártól (kb. 12 millió forint) indul, a leggyakoribb a 60 ezres (24 millió forint) ajánlat, de nem ritka a 100 ezres (40 millió forint) ár sem. A csúcskategóriás mászások értéke nagyjából 220 ezer dollár (90 millió forint). Ezért az összegért a cég azt ígéri, hogy három hét alatt feljuttatja a jelentkezőt a világ tetejére. Mindehhez biztosítanak privát hegyi vezetőt és két teherhordó serpát, akik végigkísérik a fizető vendéget a csúcsig. Az összeg tartalmazza a folyamatos orvosi ellenőrzést, egy 80 nm²-es fűtött luxussátrat, valamint a mászásról készített videókat és képeket

A tavalyi évben nagyjából 1200-an próbáltak feljutni a Mount Everest tetejére és ez 50%-uknak sikerült is.
Akik más utakon járnak…
Vannak olyan magashegyi mászók, akik ellenzik a kereskedelmi mászásokat, többek közt Sir Edmund Hillary is felszólalt az üzleties mászás ellen. Sokan aggasztónak tartják, hogy felkészületlen, teljesen civil mászók lepik el a hegyet a mászószezonban, növelve ezzel a tragédiák kockázatát és gátolva azokat a mászókat, akik „alpin stílusban” szeretnék meghódítani az Everestet. Az alpin stílusban mászók nem használnak oxigént, ami 8000 méter felett különösen veszélyes. Saját maguk cipelik a sátraikat és csomagjaikat, maguk állítják fel a sátrakat a táborhelyeken és maguk gondoskodnak a saját étkezéseikről is. Az a leggyakoribb, hogy az alaptáborból rögtön elindulnak a csúcs felé, nem táboroznak sokáig a hegy különböző szintjein.
A mászás menete
Az Everest meghódítása Katmanduban kezdődik, innen indulnak az expedíciók. Katmanduból Luklába szállítják a jelentkezőket repülőgépen és innen kezdődnek a gyalogtúrák az Everest Alaptábora felé (EBC). Több napon keresztül gyalogolnak a résztvevők, rövidebb-hosszabb szüneteket beiktatva, hogy legyen ideje a szervezetüknek akklimatizálódni, hozzászokni a magassághoz. A hirtelen emelkedés hatalmas veszélyeket rejt magában, hiszen már az Alaptáborban is fele akkora az oxigénszint, mint idelent. Van, akinek a szervezete már a 2500 méteres magassághoz sem tud alkalmazkodni. Ekkor jelenik meg a magaslati betegség (fejfájás, szédülés, ájulás). Ahogy egyre feljebb jutnak, csökken az oxigén szintje is, és súlyosbodhatnak a tünetek. Megnő az agyi ödéma és a tüdőödéma kockázata, ami a mászó halálát is okozhatja. Nem véletlen, hogy a 8000 méter feletti rész halálzónának hívják, hisz itt már csak harmada a tengerszintinek az oxigénszint. Ezért van szükség az oxigén használatára ilyen magasságokban. Akik mégis oxigénpalack nélkül szeretné megmászni a világ legmagasabb hegyét, igyekszik minél gyorsabban meghódítani a csúcsot és visszatérni alacsonyabb magasságokba. De még palack használata mellett is nagyon fontos a megfelelő akklimatizáció, ezért nem sietnek az expedíciók, hogy gyorsan elérjék az Alaptábort.
Az Alaptábor, mint egy kis nomád falu, 5364 méteren található. Itt is eltöltenek pár napot a mászók, hogy tovább szoktassák szervezetüket a magassághoz. Csúcsidőben több száz sátor is boríthatja a területet, hiszen mindenki innen indul a csúcs felé

Az expedíciók az Alaptáborból a Khumbu-jégesésen indulnak a 6065 méter magasságban fekvő 1. táborba. A jégesés az útvonal egyik legveszélyesebb szakasza. A hatalmas jégoszlopokból álló terület ugyanis folyamatosan mozog, mint egy állandóan változó jéglabirintus. Néha közöttük, néha felettük (létrákon) kelnek át a mászók. Az 1. táborból haladnak tovább a meredek Lhotse-falon, amit síkos jég borít. Ezen a szakaszon várja a mászókat a 2. tábor, 6500 méteren. Ezt követi a 3. tábor a fal tetején, 7300 méteren. Ezután a Déli-nyereg (ami valójában a hegy gerince) mentén közelítik meg a csúcsot, itt található a 4. tábor 7980 méteren. Innen indulnak a mászók a csúcshódításra, általában még éjjel, hogy időben felérjenek a csúcsra és vissza tudjanak érni még sötétedés előtt. Először megközelítik az Erkélyt, aztán a Déli-csúcsot (8750 méter), majd felmásznak a Hillary-lépcsőnek nevezetett sziklatömbön és egy rövid mászás után elérik a csúcsot. A déli (nepáli) útvonalon végig fixen kifeszített kötélpályák segítik a hegymászókat. A legfelsőbb szakaszon a legveszélyesebb rész a Hillary-lépcső, mivel egyszerre mindig csak egy ember tud áthaladni rajta, és a visszafelé igyekvők is ezt használják az ereszkedésnél. Nem véletlen, hogy ezen a részen alakulnak ki a legnagyobb „emberi dugók”, ami kifejezetten veszélyes a várakozók számára 8000 méter felett.
Magyarok az Everesten
6 magyar mászónak (legelső: Erőss Zsolt 2002-ben) sikerült meghódítani a csúcsot, legutóbb tavaly Price Márton Péternek, aki egyúttal a legfiatalabb csúcshódító is. Három magyar mászó lelte halálát a hegyen: Gárdos Sándor, Várkonyi László és Suhajda Szilárd.
Rekordok és érdekességek az Everesten
- Az első nő, Junko Tabei 1975-ben lépett az Everest csúcsára, majd 13 évvel később újra meghódította a hegyet palack nélkül is.
- A legfiatalabb mászó 13 éves, a legidősebb, Miura Juricsiro 80 éves volt.
- Volt, aki vakon és olyan is, aki művégtaggal mászta meg az Everestet.
- 2000-ben a szlovén Davo Karnicar sítalpakon 5 óra alatt csúszott le az Alaptáborig, 2001-ben pedig egy francia snowboardos ismételte meg ezt a kunsztot.
- Legtöbbször, 28 alkalommal Kami Rita hegyi vezető hódította meg a csúcsot
- 2003-ban, az első megmászás 50. évfordulójának ünneplése kapcsán Hillary fia, Peter és Tenzing fia, Jamling együtt sikeresen megmászták a csúcsot.
Katona Zsombor, 7.a
Forrás:
Jon Krakauer: Ég és jég
Anatolij Bukrejev: Hegyi őrület
https://www.mozgasvilag.hu/hegymaszas/hirek/everest-gyorstalpalo
https://www.mozgasvilag.hu/hegymaszas/hirek/mennyit-szamit-a-potlolagos-oxigen-egy-nyolcezresen
https://24.hu/sport/2023/07/02/everest-kereskedelmi-maszas-expedicios-cegek-serpa-suhajda-szilard
https://rubicon.hu/kalendarium/1953-majus-29-a-mount-everest-meghoditasa
Vélemény, hozzászólás?